Nowatorskie rozwiązania na każdą kieszeń

Sprawdź nasze tematy dotyczące budowy domów, remontu pomieszczeń i renowacji nieruchomości.

Oferta sztukaterii

Renowacja kamienicy - Kompendium wiedzy

Kamienice to budynki, które powstały w XX wieku. Choć niegdyś kojarzyły się z zaniedbanymi i zdemolowanymi lokalami, to dzisiaj bywają synonimem wystawności i luksusu. Coraz chętniej stają w pojedynku z nowatorskimi osiedlami. Warto więc pokusić się o stwierdzenie, że tak stare budynki wracają do łask.

Kamienice reprezentują styl secesyjny, to znaczy o bogatej ornamentyce. Respekt wobec natury, był najczęściej przedstawiany w wyglądzie budowli. Motywy i formy roślinne obejmowały już nie tylko ściany budynku, ale i balustrady, okna czy drzwi. Zamiłowanie do widocznych krawędzi, stało się modne do dnia dzisiejszego.

Budynki stylu secesyjnego w Polsce:Gzymsy

  1. Gmach domu Bankowego Wilhelma Landaua w Warszawie;
  2. Kamienica przy Al. Mickiewicza 9 w Bydgoszczy;
  3. "Espalanda" w Ładzi;
  4. Kamienica Zygmunta Dejczmana w Łodzi;
  5. Pałac Sztuki w Krakowie;

W Polsce nie jest trudno, znaleźć budynki pochodzące z początku XX wieku. Wyróżniają się one unikatowym stylem, jaki trudno jest obecnie wydobyć w projektach.

 

GzymsModernizacja kamienicy - nie niszcz historycznej architektury

Jeżeli stoisz przez wyborem nowej elewacji dla kamienicy, zastanów się nad tym sto razy! Stare kamienice są doskonałą atrakcją turystyczną w każdym mieście. Wiemy, że wiele z nich wymaga remontu, jednak warto, jest, zachować na tyle ile to możliwe charakterystyczny styl, jakim się wyróżniają. Odtworzenie fasady, jest najprostszą rzeczą ze względu na możliwość gzymsu.

Wszystkie budynki, powstałe w stylu secesyjnym mają swoją historię, urok, a także wartość. Nie można od tak zdecydować się na ich zniszczenie. Gzyms jest najlepszą propozycją, dzięki której renowacja nie przyniesie szkód, tylko pożytku.

Sztukateria - najlepszy zamiennikGzymsy

Jednym z najlepszych zamienników, które można zastosować na strukturze pomieszczeń, jest gzyms. Choć powstał już w średniowieczu, ponownie wraca do łask. Podział gzymsów wynika z miejsca, na którym ma być zastosowany.

  • Gzyms zewnętrzny obejmuje dekoracje zewnętrznych ścian budynku. Może świetnie podzielić ściany, ozdobić okna, parapety czy drzwi. 
  • Gzyms wewnętrzny to elementy, które stosuje się we wnętrzu najczęściej pomiędzy ścianą a sufitem. Ozdabiają również kominki czy meble.

© Copyright 2025 . All Rights Reserved.